Binlerce Yıllık Probleme Teknolojik Çözüm

Arabanızla yolda ilerlerken birden bir çukura düştüğünüz olmuştur. Pekçok nedenle oluşabilen bu tür aksaklıklar aracınıza ya da size zarar verebileceği gibi trafik kazalarına da neden olabilmektedir. Ya da motosiklet kullanırken böyle bir çukura düşerseniz daha kötü sonuçlar olabilmektedir.

Bilinen kayıtlara göre M.Ö. 500 yıllarında Roma devleti şehirler arasında ve şehir içinde yollar yapmaya başladığında bu ihtiyaç ortaya çıkmış ve Romalılar o dönemlerde yolların tamir ve bakımını yapan ekipler kurmuşlar.

Günümüzde medeniyetin olmazsa olmazı olan şehir hayatını ve şehir hayatının olmazsa olmazı yolların tamir ve bakımı da önemli olmuştur. Her sokağı ve yolu kontrol etmenin zorluğuna karşı mücadele eden ve Urban US organizayonlarının desteği ile Roadbotics’in uyguladığı Urban-X projesi ile yolların artık bütün kusurları ve tesbit eden bir çalışma olmuştur.

Temel çalışma prensibi oldukça basit olan sistem şöyle çalışıyor. Bir araca bağlı kameralar ve sensörlerle sokakların 3D görüntüsü çıkarılıyor. Böyle ce sokaklardaki çukurlar online olarak bir haritaya işlenerek, Belediye yetkililerine bildirilebiliyor. Bu yöntemle ayrıca sokaklardaki pekçok sorun, imar aksaklıkları, yanlış yapılan pekçok şey de tesbit edilebiliyor. Sorunları tesbit eden programı sayesinde her geçen gün daha pratik çözüm önerileri de geliştirilmeye çalışıyor.

Pilot çalışmayı Amerika’daki Savannah ilçesinde yapan Roadbotics, çalışmalarını yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Bir Cevap Yazın