En İyi Motosiklet Filmleri

1. One Week (2008)

One Week, 20 yaşlarındaki Ben Tyler’ın (Joshua Jackson) herşeyi bırakıp limitsiz bir şekilde yaşamaya çalışmasını anlatıyor. Birşeyden habersiz şekilde vintage bir motosikletle karşılaşması, devasa Kanada ortamında tamamen kendini arama ve keşfetme hikayesine dönüşüyor.

2. The Motorcycle Diaries (2004)

The Motorcycle Diaries, dünyaca Marksist gerilla otoritesi Che Guevara olarak bilinen Ernesto Guevara’nın 23 yaşındaki günlüklerinden maceralarını anlatan bir biyografi. Film, Guevara ve yoldaşı Alberto Granado’nun ilk kez Güney Amerika’yı motosikletle geçmesini konu alıyor. İlk önce keyif üzerine kurulu gezi bir süre sonra Guevara’nın harap haldeki yerli alt sınıfı görmesiyle değişiyor.

3. Easy Rider (1969)

Easy Rider, iki motorcunun (Dennis Ford ve Peter Fonda) eğlenmek ve rahatlamak için yaptıkları Amerika turunu konu alıyor. Maceraları oldukça karışık hale geliyor. Harika müzikleri ve sağlam sosyal mesajları, maceracıların bu filmi uzun süre baş tacı yapmasını sağladı.

4. Long Way Round (2004)

Bu belgesel, Ewan McGregor ve Charley Boorman’ın uzun yolculuğunu anlatıyor. İki yoldaş son durakları New York’a gelmeden önce Sibirya, Kazakistan, Moğolistan ve Alaska gibi bölgelerden geçiyor.

5. The World’s Fastest Indian (2005)

Yeni Zellandalı Burt Munro’nun, yapımında yıllarca uğraştığı 1920 model Indian motosiklet ile, 1967 yılında Utah Bonneville Salt Flats’da kırdığı hız rekoru anlatılıyor.

6. Wild Hogs (2007)

Maceradan çok bir komedi niteliğinde ancak yine de iyi bir motosiklet filmi. Motorcu olmak isteyen şehirli arkadaşların macerası, Meksika’lı Del Fuegos çetesine bulaşmalarıyla farklı bir hal alıyor.

7. Why We Ride (2011)

Why We Ride, motosiklet sürmenin zevkini ve beraber sürenlerin dostluğunu anlatan bir film. James Walker ve Walter Zuck tarafından oluşturulan yapım, motorculuk felsefesini son teknoloji fotoğrafçılıkla, üst düzeyde bir yaratıcılıkla birleştiriyor.

8. The Girl On A Motorcycle (1968)

Tek parça deriden oluşan tulumu, kaskı ve eski sevgilisinin zihnini meşgul eden hatıralarıyla yollara düşen Rebecca’nın hikayesini anlatan dönemin efsene aktörü Alaın Delon’unda oynadığı
Neredeyse tamamı bir motosikletin üstünde geçen film durmayan ritmi ile sinema tarihine adını yazdırmıştı. Motosikletle ilgili her şeyin sadece bir aksiyon değil bir nevi yaşam biçimi olduğunu da kanıtlayıp muhteşem soundtrack’iyle bir adım daha öne çıkan Motosikletli Kız 60’lı yıllara alternatif bir bakışla göz atmayı da ihmal etmiyordu..

9. On Any Sunday (1971)

OnAnySunday, Bruce Brown’un yönettiği, motosiklet sporu hakkında 1971 tarihli bir belgesel filmidir. Farklı yarış biçimleri için ihtiyaç duyulan yetenekleri, farklı tipte motosiklet sürücülerinin kişiliklerini anlatan motosiklet sevmeyenlere bile motor aldırabileceği iddia edilen filmdir.

10. Harley Davidson and the Marlboro Man (1991)

Harley Davidson, tamamen kendine özgü giyimiyle, sert karakteriyle, kendine has bir motorsikletçidir. Marlboro Man ise eski bir rodeocudur. Hayatlarını içerisinde geçirdikleri bir bar borçlar nedeniyle kapanmanın eşiğindedir. Bu da tüm hayatlarının değişmesi anlamına gelecektir. Bu barı kurtarmak adına, ikili, bir banka soygunu planlamaya başlarlar. Ancak oldukça tehlikeli bir bankayı seçmişlerdir.

11. Biker Boyz (2003)

Cali’nin Kralı lakabıyla tanınan Manuel Galloway, gündüzleri avukatlık, iş adamlığı gibi konumlarda gömlek, gravat tarzı bir yaşam süren, geceleri ise kasklarını takıp motorlarına binen, Afrika kökenlilerin ağırlıkta olduğu cool bir motorsiklet kulübüne liderlik yapmaktadır.

Yaklaşmakta olan şampiyona Kralın adamlarını harekete geçirir…

Dreamworks yapımı film, çağdaş bir western olarak nitelenir.

12. Torque (2004)

Motorlu çetelerin dünyasına eğilen film, Cary Ford adındaki bir motorcunun kaçışını anlatıyor. Çok tehlikeli bir çetenin liderinin kardeşini öldürmekle suçlanan Cary Ford, hem polisten hem de çetenin lideri Trey’den kaçar.Filmde oldukça etkileyici motor sahneleri vardır . tempo hiç düşmez.

13. SuperCross (2005)

Yerçekiminin geçerli olamadığı gerçek üstü bir yarış sizleri bekliyor.KC ve Trip Carlyle kardeşler yakında yapılacak olan büyük ödüllü motorsiklet yarışına katılacak olan sınırlı imkanlara, limitsiz potansiyele ve şampiyonluk rüyasına sahip motorsiklet tutkunlarıdır. KC nin gözünü para hırsı bürüyüp sponsorlarla anlaşınca, iki kardeş birbirlerine rakip hale gelirler. Ancak trajik bir kaza yarış hayallerini tehdit eder ve kardeşler aralarındaki sorunları bir kenara bırakıp damalı bayrağı yakalamak için birlikte amansız bir mücadele vermek zorunda kalırlar.

14. Dust To Glory (2005)

Baja 1000 şampiyonasının belgeselidir. Baja 1000 Meksika’nın Baja kentinde düzenlenen ve yüzlerce off-road yarışçısı ve hayranını çeken bir şampiyonadır.

15. TT: Closer To The Edge (2011)

TT’nin efsanevi yarışlarını ve Isle of Man’ın eşsiz yol yarışı geçmişini canlı bir şekilde anlatan bu 3D özellik belgesel, modern TT sporcularının neden dünyanın en tehlikeli yarışını kazanmak için hayatlarını tehlikeye attığını keşfedecek.

16. Hitting The Apex

Hız tutkunlarının izlemesi gereken bir belgesel. Hızlı motor yarışlarının nasıl yapıldığını ne tür sorunlar yaşandığını yarışlara nasıl hazırlandığını uzun bir şekilde izleyiciye sunun güzel bir belgesel.

17. Riding Solo to The Top of The World

Bir yönetmenin, tek başına hiç bir destek olmadan dünyanın en yüksek noktalarından birine motosikletiyle yol almasını anlatıyor. Tamamen yalnız olarak motoruyla birlikte yola çıktığı bir macera.

Bir Cevap Yazın