Microsoft ve Google ARM Tabanlı PC’ler İçin Yeni bir Chrome Sürümü Üzerinde Çalışıyor

PC’ler gibi ARM tabanlı makineleri, inanılmaz bir pil ömrü ve tam bir Windows masaüstü işletim sisteminin gücünü sunar. Bu, belirli bir kullanıcı türüne çok çekici olan özelliklerin birleşimidir. Bu dünyadan hala eksik olan şey, artık herkesin hayatının önemli bir parçası olan ’du.

9to5Google’daki bir rapora göre , Microsoft ve Google bu başarısızlığı gidermek için birlikte çalışıyor. Daha önce, tüm tarayıcıların ’un Edge rendering motorunu kullanmasını istedi. Google’ın tartışmasız daha gelişmiş, oluşturma motoru kullandığı düşünüldüğünde, bu bir sorun oldu. İki şirket bu konuda bir çeşit uzlaşma bulmuş gibi görünüyor.

ARM, RISC (azaltılmış yönerge kümesi hesaplama) adlı bir şeye dayanan bir işlemci ailesini ifade eder. Masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan işlemciler genellikle CISC’ye (karmaşık yönerge kümesi hesaplama) dayanır ve Intel ve AMD tarafından yapılır.

RISC işlemcileri, CISC işlemcilerinden daha verimli ve daha az esnektir; bu da güç tüketimi ve pil ömrünün öncelikli olduğu senaryolarda kullanım için idealdir. işlemcilerini mobil cihazlar için ideal bir seçenek haline getiren budur. Güç tüketiminin ikincil olduğu dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda, performans avantajları için Intel’den gelen CISC işlemcileri tercih edilir.

Önceki yıllarda, RISC ve CISC arasındaki performans farkı o kadar büyüktü ki, cihaz üreticileri net bir seçime sahipti: ARM tabanlı bir işlemci bir dizüstü bilgisayarda kullanılamıyor ve bir Intel / AMD CPU cep telefonunda işe yaramazdı.

Ancak bugün, işler farklı. Intel / AMD CISC tabanlı CPU’lar hala bir cep telefonunda kullanılmaya yetecek kadar verimli olmasa da, RISC tabanlı ARM işlemcileri artık düşük güçlü PC’ler için uygun bir seçenek olarak kabul edilebilecek kadar güçlü.

Bir örnek vermek gerekirse, Apple’ın en yeni iPad Pro’su, gerçek bir dizüstü bilgisayar kadar esnek olmasa da, Windows tabanlı PC’lerin veya Mac’lerin çoğundan daha hızlı bir şekilde 4K video verebilir. Windows dünyasında, ARM-powered Windows 10 cihazları, 20 saatlik duyulmamış bir batarya ömrü sunuyor. Bu gibi bilgisayar cihazları, bir bilgisayarın doğasını sorguladığımızdan talep ediyor.

Bir Cevap Yazın