Para Aklamada Bitcoin Kullanımı

Kripto paraların herhangi bir merkez bankasına bağlı olmaması, güvenli bir şekilde saklanabilmesi, izinin sürülememesi başta olmak üzere bütün kripto paraların hepimizin ilgi alanına girmesine neden oldu.

Tabi özellikle suçlular dünyasının da ilgisini çeken kripto paralar, özellikle izi sürülememesi nedeniyle para aklama işlerinde kullanılmaya başladı. Peki ile para aklama işleri nasıl yapılıyor?

2009 yılından beri yaklaşık 2,5 Milyar$ paranın aklandığı söyleniyor.

Popüler düşüncenin aksine,  sizi tanımak için Bitcoin işlemlerini birbirine bağlamak oldukça kolaydır . Bu açık olmalı, kamu engelleri tamamen şeffaf ve herkes tarafından göz atılabilir .

Yine de, aptal suçlular yasadışı faaliyetlerde Bitcoin kullanmak için sürekli olarak yakalanmaktadır .

Bunun nedeni Bitcoin’in  anonim olmamasıdır . Aslında, günümüz piyasasında kripto para birimi gönderirken, alırken ve harcama yaparken kimlikleri maskeleyen kripto paralar yoktur.

Peki, bu kripto parayı kullanan suçluların gerçek dünyada nasıl kullanıldıkları için, para kazanılmış parayı nasıl temizlediklerini merak ettiniz mi?

Bilim için nasıl yaptıklarına hızlıca bakalım !

Bitcoin Nasıl Kullanılır

Bitcoin mikserleri (“tumblers” olarak da bilinir), kirli web şifrelerini, çeşitli adresler arasında geri sıçratarak temizleyerek, karanlık web üzerinde barındırılan bir Bitcoin cüzdanından tüm miktarı yeniden birleştirmeden önce temizler.

Kullanmak biraz endişe verici ve kesinlikle özgür değiller (standart ücretler, kripto para biriminin% 1-3’ü arasında karıştırılacak).

‘Clearnet’ üzerinde barındırılan bir Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız olacak (standart internet için süslü bir kelime). Ayrıca, yalnızca karanlık web üzerinde çalışan iki veya daha fazla Bitcoin cüzdanı açmanız gerekir (bu cüzdanların birkaçı vardır, ancak dikkatli olun!).

Ve Tabii ki, Biraz Bitcoin Karıştırıyorlar

Başlamak için, Bitcoin bir Clearnet cüzdanından gizli Tor cüzdanlarından birine gönderilir . Bu tür işlemlere “atlama” denir ve karanlık web Bitcoin adresleri boyunca birden çok kez yapılabilir, her “hop” ile bir şaşırtma katmanı eklenir.

Karanlık bir web cüzdanında saklandığı zaman, onu bir tumbler ile çalıştırmanın zamanı geldi. Kullanıcı tarafından talep edilen anonimlik düzeyine bağlı olarak çeşitli ücretler talep eden çok sayıda saygın karıştırma hizmeti vardır, ancak nerede olduklarını size göstermek bana bağlı değildir. Git onları kendin bul.

Tumbler, Bitcoin’leri otomatik olarak birden fazla işlem üzerinde bölecek ve bunları, rastgele aralıklarla Tor ile barındırılan Bitcoin adreslerine göndererek, işlemleri anlamlı bir şekilde birbirine bağlayabilme yeteneğini kaldıracaktır.

Yuvarlama işlemi tamamlandığında, Bitcoin, diğer şifreli para birimleri için işlem yapmak üzere bir kripto-para birimi alışverişinde yatırabilecek ve hatta doğrudan fiyat için işlem görecek kadar ‘temiz’ olarak kabul edilir.

Araştırmacıların, ne kadar etkili olduklarını belirlemek için bu karıştırma servislerini inceledikleri dikkate alınmalıdır. Ne yazık ki, en iyi bilinen ve kurulmuş olanların bile ciddi güvenlik ve gizlilik sınırlamaları olduğunu ve bu tür hizmetlerin suç faaliyetleri için kullanılma tehlikesinin altını çizdiğini belirttiler.

Bitcoin, Düzenlenmemiş Borsalarda Kolayca Aklanabilir

Düzenlenmemiş kripto  para değişimi ( Müşteri Tanımayan ve Kara Para Aklamayı Önleme (KYC / AML) prosedürleri , kimlik kontrolleri gibi), önceden kripto-eşzamanlı karıştırma hizmetini kullanmadan da, Bitcoin’i ‘temizlemek’ için de kullanılabilir.

Bu, Bitcoin’i çeşitli pazarlarda birkaç kez işlemekle yapılır. Örneğin, bir kullanıcı, düzenlenmemiş bir takas üzerine para yatırabilir ve çeşitli alt kodlar için işlem yapabilir.

Bir tüccar, cryptocurrency bir başkası için her alışverişinde, cüzdan adresleri arasında ‘atlamalı’ benzer bir gizlilik derecesi ekliyorlar. Her ne kadar bu, ne kadar etkili olsa da, değişimin izleme teknolojisine bağlı olmasına rağmen, bu tamamen hava geçirmez bir çözüm olmayabilir.

Kullanıcı daha sonra kripto para birimini harici bir kripto para birime geri çekebilir ya da borsaya bağlı olarak fiyat’a çevirebilir.

Birkaç ay sonra araştırmacılar, düzensiz kripto para birimi değişiminin internetin kirli Bitcoin’in ezici bir çoğunluğunu aldığını buldular . Daha da kötüsü, çok az AML düzenlemesi bulunan ülkelerde yapılan alışverişler, para aklayıcılarından 36 kat daha fazla Bitcoin’e, geçerli kurallara sahip olanlardan daha çok sahip oluyor.

Araştırmacılar, Bitcoin’in borsalarda temizlendikten sonra , yüzde 97’sinin son derece gevşek KYC / AML düzenlemelerine sahip ülkelerde bittiğini tahmin ediyor .

Ayrıca bu karıştırma servislerinin yasal kullanımlarının sözünden de bahsetmek gerekir  . Özellikle, Coinbase gibi düzenlenmiş değişimler , ağlarını yasaklanmış kripto para birimi kumar siteleriyle olası etkileşimler için izler  .

Bu nedenle, Coinbase’e yatırılmadan önce, blokajlı kumarhanelere maruz kalan dijital fonların temizlenmesi ve benzerleri sık kullanılan bir meşru kullanım vakasıdır.

Bir Cevap Yazın