Quick Shifter Nedir? Ne İşe Yarar?

Yeni nesil, üst segment (Race, Enduro, Turing, Sport Turing gibi) hemen her modele uygulanmaya başlayan Quick Shifter teknolojisi tam olarak nedir?

BMW, Honda, Apprillia, Triumph vs hemen bütün büyük markaların orta üstü ve üst segment modellerinde fabrikasyon olarak sunulan teknolojisi aslında debriyaj kullanmadan vites küçültmeye veya büyütmeye yarayan teknolojidir.

Vites çomağına yerleştirilmiş olan algılayıcı (sensör) vasıtasıyla (Siz debriyaja hiç dokunmasanız bile) vitesi küçültmek yada yükseltmek istediğiniz anda anlık olarak motorun gazını keserek yukarı veya aşağı vitesi değiştirmenizi sağlar.

Aslında tekniğini bildikten sonra bu özellik olmayan motosikletlerde de debriyaj kullanmadan vitesi küçültmek yada yükseltmek mümkündür. Ancak tekniğini bilmeyen kişinin motosikletin şanzımanına ciddi zarar verme ihtimali olduğu için kimse pek tavsiye etmez. Yine de merak ediyorsanız (Rahmetli Barkın Bayoğlu) Altın Elbiseli Adamın aşağıdaki Videosunu izleyebilirsiniz.

Quick Shifter teknolojisi özellikle kalkışlarda, virajlarda ve bazı ani gelişen durumlarda çok önemli bir destek özelliktir.

Motosikletime Quick Shifter Taktırabilir miyim?

Elbette (özellikle bazı marka ve model motosikletlere sonradan Quick shifter taktırmak mümkündür. Motosikletine QuickShifter taktıran bazı kişilerin Youtube’ta yayınladıkları videoları izlemek isterseniz, aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız;

Motosiklete sonradan QuickShifter taktıranlar.

Bir Cevap Yazın