Twitter 2018 Şeffaflık Raporu Açıklandı!

iki yılda bir yayımladı 

Şeffaflık Raporu Perşembe günü hükümetlerle ilgili bilgi talepleri, içerik kaldırma talepleri ve ağla ilgili diğer gizlilik konularındaki mevcut eğilimleri özetliyor.

Bu yılki raporda şirketin geçmişindeki on üçüncü kez, Twitter’ın gizlilik uygulamalarını bu kadar büyük ayrıntıda açıkladığı belirtiliyor. Yeni rapor, Twitter’ın herkese açık hale getirdiği veri türünü de genişletiyor.

İçinde Blog yazısı Şeffaflık Raporu ile birlikte yayınlanan Twitter, ilk kez, hükümetlerin bilgi ve içerik kaldırma taleplerinin yanı sıra Twitter’ın kendi politikalarının uygulanmasına ilişkin istatistikleri de içerdiğini açıklıyor.

Bu rapor, 2018’in ilk yarısını kapsamaktadır ve yılın son yarısı, sonraki yılın ilk çeyreğinde tipik olarak yayınlanan bir güncellemede daha sonra ele alınacaktır. Rapordaki veriler Twitter, Periscope ve hatta şimdi geçersiz olan Vine’a yapılan istekleri içerir.

Tüm bunlardan belki de en şaşırtıcı detayı, hükümetlerin bilgi taleplerinin artmasıdır.

“Twitter yaklaşık yüzde 80 daha aldı küresel yasal talepler Raporda yer alan bilgilere göre, önceki raporlama dönemine kıyasla iki kattan fazla hesaptan daha fazla etkileniyor. 

Ancak, son raporlama döneminde olduğu gibi, bu taleplerin yaklaşık yüzde 87’si sadece iki ülkeden geliyordu: Rusya ve Türkiye. İçeriği kaldırmaya yönelik yasal taleplerin tamamı, toplam 27,811 Twitter hesabı için 38 farklı ülkeden geldi.

Bir Cevap Yazın