Uber, İngiltere’de Sürücülerin Haklarına Karşı Bir Başka İtirazda Bulundu

Uber  Bir grup işadamının kendi işinde çalışan olmak yerine işçiler olmak için bir tatil kurucusu bulunduğunu belirten 2016 tarihli bir istihdam mahkemesi kararına karşı bir başka cazibesi daha yitirmiştir. Bu da tatil ücreti ve Ulusal Asgari Ücret gibi haklardan yararlanma hakları anlamına gelmektedir.

Temyiz mahkemesi bugün, sürücüleri işçi olarak sınıflandıran önceki kararları onayladı.

Kararın oybirliği olmamasına rağmen ve ’e doğrudan Yüksek Mahkemeye itiraz izni verildi.

Uber bir açıklamada kararında şunları söyledi:

Bu karar oybirliğiyle alınmadı ve sürücülerin büyük çoğunluğunun Uberuygulamasını kullanmayı seçmesinin nedenlerini yansıtmıyor . Yargıtay’a itiraz etmek için izin aldık ve bunu yapacağız.

Neredeyse tüm taksi ve özel araç sürücüleri, uygulamamızın varlığından çok önce onlarca yıldır serbest çalışıyorlar. Uber uygulamasını kullanan sürücüler Londra Yaşam Ücreti’nden daha fazlasını yaparlar ve ne zaman, nerede ve ne zaman kullanacaklarını seçme özgürlüğünü korumak isterler. Sürücüler işçiler olarak sınıflandırılırsa, kaçınılmaz olarak kendi patronuyla birlikte gelen özgürlük ve esnekliğin bir kısmını kaybederlerdi.

Orijinal mahkeme Uber’in platformunun yalnızca “iş fırsatları” ile itici güç sağladığına ve “taraflar arasındaki gerçek ilişki ve ilişkilerle hiçbir ilişkisi olmayan saf bir kurgu” olarak nitelendirdiği iddiasını reddetti .

Ancak Uber, temyiz mahkemesi yargıçlarından biri olan Lord Justice Underhill’in, “ne yapay ne de yapay olduğunu” iddia ettiği ilişkinin, “özel olarak ilişkilerde iyi tanınan bir modele uygun olduğunu” kabul ettiğini ifade etti. araba kiralama işi ”.

Şirket ayrıca, sürücüler için sigorta teminatı sunmak gibi 2016 kararından bu yana işinde bir takım değişikliklere işaret ediyor.

“Son iki yılda, sürücülere uygulamayı nasıl kullandıklarına dair daha fazla kontrol sağlamak, hastalık, analık ve babalık koruması yoluyla daha fazla güvenlik sağlamak için birçok değişiklik yaptık. Sürücüleri dinlemeye devam edeceğiz ve daha fazla iyileştirme sunacağız ”ifadesi ekliyor.

Öte yandan, şu anda Bağımsız Bağımsızlar Sendikası (IWGB) başkanı olan eski bir Uber şoförü olan yardımcı lider James Farrar, kararı memnuniyetle karşıladı, ancak Uber’i “iş modeline kaçınılmaz olarak değiştirmeyi geciktirmek” için de eleştirdi.

Farrar bir açıklamada şunları söyledi:

Bugünkü iktidarın bizi, Uber’in sözleşme hileleri, psikolojik manipülasyon ve eski moda zorbalığın taktikleri ile mümkün kılan güvencesiz işçilerin kötüye kullanılmasına daha da yaklaştırmasından memnuniyet duyuyorum. Bununla birlikte, Uber, bir başka itiraz arayışındayken, sürücülerin işçi statüsünün uygulanmasının daha da geciktiğine inandım. Bu, 120 milyar dolarlık hisse senedi piyasası flotasyonunu rekor kırarken iş modelindeki kaçınılmaz değişiklikleri geciktirmek için alaycı bir uğraştan başka bir şey değildir. Uber’in tüm paydaşları ile birlikte gelip mahkemelerin kararına uyma zamanı geldi.

IWGB’nin Birleşik Özel Kiralama Sürücüsü şubesinin sekreteri olan Yaseen Aslam, eş-destekçi hukuk müşaviri olarak da uzun süredir devam eden yasal mücadelede hayal kırıklığını dile getirdi:

Bugünkü karardan memnunum, ancak sürecin üç yıldan fazla sürdüğünü hayal kırıklığına uğrattım. Uber gibi şirketleri hesaba katmak gibi bizim gibi güvencesiz işçilere bırakılamaz ve ödemek zorunda olduğumuz kişisel bedele rağmen, biz şanslıyız. Böyle bir zorluğun altında olan birçok kişiyi biliyoruz, onlar için bir multi-milyar pound şirketi mahkemeye götürmek hayal bile edilemez. Artık hükümet ve Londra Belediye Başkanı’nın Uber gibi şirketleri bir yolculuğa çıkarmasına izin verme ve durdurma zamanı geldi.

Uber, bir yıl önce 2016 mahkemesi kararına karşı ilk itirazını yitirdi ancak itirazda  bulunmaya söz verdi.

Aynı zamanda sendikalar, iki ay önce bir sürücü grev çağrısında bulunarak ve Uber’i mahkeme kararını derhal uygulamaya koymaya ve sürücülerin işçi haklarına saygılı istihdam koşullarına uymalarını, en az asgari ücret ve ücretli tatiller ”.

Bir Cevap Yazın